Úvod / Paramotoring

Paramotoring

Paramotoring

Paramotoroing je dostupná a bezpečná cesta ako vzlietnuť. Potrebujete  na to kvalitný glider (krídlo) a motorovú krosnu so spoľahlivým a výkonným motorom. Práve motor Vám umožní, na rozdiel od klasického paraglajdingu, vzlietnuť z rovnej plochy, lietať aj na miestach, ktoré by boli na samotnom krídle len ťažko dostupné a to všetko celoročne. 

 
Vývoj krídiel aj motorov ide neustále vpred, čím sa zvyšujú nielen možnosti lietania, ale najmä jeho bezpečnosť. Nemalou výhodou využitia moderných techonológií je aj skladnosť vybavenia, svoje „krídla“ si pohodlne doveziete v kufri osobného auta.
 
Rozlišujú sa nasledujúce kategórie motorového paraglajdingu (skatka MPG, v angličtie tiež PPG (powered paragliding):
 
PL1, PL2 - ide o štart priamo z nôh, pričom číslo označuje počet osôb, teda či ide o sólo let alebo let v tandeme.
 
PF1, PF2 - ide o označenie letov na tzv. trojkolke (motorový padákový klzák  s motorom na podvozku). Existujú aj kombinované varianty, kde sa dá „krosna“ z „trojkolky“ v prípade potreby odmontovať.
Paramotoring

Lietať v rámci paramotoringu sa môže naučiť každý absolvovaním základného paraglajdového kurzu, ktorý je aj pri prísnom trvaní na zásadách lietania a spoľahlivom ovládaní krídla  ľahký a naši inštruktori vám ho pomôžu zvládnuť čo najlepšie.

 
Lietať môžete všade tam, kde je organizáciou LAA (Letecká Amatérska Aosicácia, www.laa.sk) schválená plocha pre vzlet a pristávanie (konkrétny link laa.sk), na dovolenke (vždy si prejdite infromácie o pravidlách motorového paraglajdingu v danej krajine a nezabudnite na poistku, často je to však na tom, ako sa dohodnete s majiteľom plochy. Ak súhlasí, môžete si vybaliť 'krídla' a letieť.
 
Tí najlepší z nás sa môžu rozhodnúť ukázať svoje schopnosti na súťažiach a zrazoch motorových paraglidistov, ktoré sa konajú  v rôznych atraktívnych oblastiach na Slovensku aj v zahraničí.
Bezpečnosť

Bezpečnosť

Paramotoring je veľmi bezpečný šport, ktorý si však pre svoju bezpečnosť vyžaduje dôsledné dodržiavanie niektorých dôležitých zásad, ktoré tu, aspoň stručne, uvádzame: 1. správa voľba...

Lietať je ľahké

Lietať je ľahké

Určite ste už počuli, ako niekto povedal, že paramotoring je ľahký. Aby ste si však sami mohli urobiť úsudok, či ide o zľahčovanie, ale je naozaj jednoduché naučiť sa lietať, prečítajte si, prečo lietanie za ľahké považujeme my, letci...