Úvod / Paramotoring / Bezpečnosť

Bezpečnosť

Bezpečnosť

Paramotoring je veľmi bezpečný šport, ktorý si však pre svoju bezpečnosť vyžaduje dôsledné dodržiavanie niektorých dôležitých zásad, ktoré tu, aspoň stručne, uvádzame:

1. správa voľba krídla

Správna voľba krídla sa odvíja od váhy zariadenia a váhy pilota. Vždy sa pred kúpou poraďte, ideálne s inštruktorom paraglajdingu. Najmä pri nákupe použitých krídel veľmi oceníte to, že inštruktorovi rukami prešlo množstvo krídel v rôznych technických stavoch a tak vie naozaj kompetentne posúdiť ich bezpečnosť a použiteľnosť. Inštruktor jednak vyskúša vlastnosti tkaniny pri nadutí vo vzduchu, skontroluje šnúry a má možnosť to konzultovať s technikom LAA. Ak o kúpe uvažujete, bez obáv sa nám ozvite, pomôžeme Vám s posúdením kvality kupovaného krídla.

2. začínajte pod vedením inštruktora

S učením začínajte vždy pod vedením a dohľadom skúseného inštruktora. Až 50% adeptov na paraglajding od tohto krásneho športu odchádza iba preto, že si vybrali zlý výstroj a ak si aj neublížia pri prvých vzletoch, nenaučia sa koordinovať pohyby a tak nikdy nepocítia radosť z lietania, ktoré ich motivuje naučiť sa dobre ovládať svoje krídlo. Sú sklamaní iba preto, že ich nikto nenaučil správnu techniku.

Bezpečnosť

3. aj po kurze lietajte pod dohľadom inštruktora

Aj po kurze mnohí ocenia, že môžu lietať naďalej pod dohľadom inštruktora. Jednak je toto lietanie spojené s dobrou partiou podobne zanietených paramotoringárov a jednak takto môžu postupne svojim tempom nadobudnúť sebadôveru, pretože majú stále 'krytý' chrbát vedením a radami od inštruktora. Vyhnúť sa tak ďalším chybám, či nevhodným správaním v neštandardnej situácii. V našej škole máte pokurzové lietanie 1 rok zdarma.

4. udržiavajte svoj výstroj v dobrom stave

Dobrý technický stav motora a krídla je prevenciou nečakaných potenciálne nebezpečných situácií vo vzduchu. Základom je predletová príprava, ktorá spočíva v kontrole padáka, motora, vrtule motora a pevnosti samotnej konštrukcie. Nezanedbateľné je aj správne balenie výstroja a krídla, ktoré Vás na kurze naučíme rovnako ako jednotlivé kontrolné kroky predletovej prípravy.

5. lietajte iba vo vhodnom počasí

Pointa bezpečnosti spočíva v zhodnotení schopností pilota (teda vlastnej fyzickej a psychickej pohody) a poveternostných podmienok, ktoré spolu určujú výsledok - či dnes vzlietnuť alebo nie. V pokurzovom lietaní Vám inštruktor pomôže nájsť si vlastný spoľahlivý spôsob odhadu situácie a istotu v tomto rozhodnutí.