Úvod / Paramotoring / Lietať je ľahké

Lietať je ľahké

Lietať je ľahké

Určite ste už počuli, ako niekto povedal, že paramotoring je ľahký. Aby ste si však sami mohli urobiť úsudok, či ide o zľahčovanie, ale je naozaj jednoduché naučiť sa lietať, prečítajte si, prečo lietanie za ľahké považujeme my, letci motorového paraglajdingu:

1. po štyroch dňoch vo vzduchu

V porovnaní s ostatnými spôsobmi lietania, pri paramotoringu sa môžete do vzduchu dostať už po štyroch dňoch výcvikového kurzu. Či sa tak stane, o tom rozhoduje v prvej rade inštruktor, ale čo je dôležitejšie, rozhoduje sa na základe Vášho napredovania v učení. Preto je to ľahké, ale iba ak chcete, ak sa učíte dôsledne a trpezlivo a ak vaše chcenie je sprevádzané aj troškou šikovnosti a veľkou mierou zodpovednosti.

2. cenovo dostupná výstroj

Asi neexistuje 'lacnejšie' lietanie. Investícia do výstroja môže začínať na troch tisícoch eur pri nákupe použitého krídla a motora. Je teda ľahké si výstroj zadovážiť, avšak keďže na ňom závisí aj Váš život vo vzduchu, je lepšie investovať o dve tisícky eur viac, poradiť sa pri nákupe s inštruktorom a vybrať si vhodné a bezpečné krídla, no v každom prípade v porovnaní s investíciami do iného druhu lietania, je ľahké kúpiť si výstroj na paramotoring.

Lietať je ľahké

3. skladnosť výstroja

Je ľahké výstroj skladovať, je ľahké ju prevážať a prenášať. Na rozdiel od iných druhov lietania, nepotrebujete hangár, či iné skladovacie priestory, ani len príves, vozík, či nosič, váš výstroj sa vám vojde do kufra auta, teda vlastnenie výstroja vám neprinesie ani žiadne ďalšie náklady.

4. legislatíva

Na motorový paraglajding sa vzťahuje legislatíva na základe poverenia leteckého úradu pre LAA (Letecká amtérska asociácia). Predpisy a smernice sú vypracované pre daný typ lietania, ktoré je špecifikcé a nie je tak komplikované ako  je tomu napríklad u klasických lietadiel. Avšak predpisy týkajúce sa napríklad lekárskych prehliadok, skúšok na letecké preukazy, dokladov na techniku nie sú tak zložité a teda sú prístupnejšie..